وبلاگ شخصی احسان کرمی
من هرگز نمی نالم! قرنها نالیدن بس است... می خواهم فریاد بزنم اگر نتوانستم سکوت می کنم.....خاموش مردن بهتر از نالیدن است
پنج‌شنبه 15 مهر‌ماه سال 1389 :: 07:38 ب.ظ

افراد زیادی نمی توانند این ادعا را داشته باشند که تا به حال در زندگی شان دروغ نگفته اند و از این رو همه افرادی که این رفتار را رفتاری زشت و نادرست می دانند، احساس بدی که پس از گفتن دروغ در انسان به وجود می آید را تجربه کرده اند.

 

اکنون محققان ثابت کرده اند که دروغ گفتن واقعا در انسان احساس آلوده شدن را به وجود می آورد، در حدی که فرد را وا می دارد تا برای شستشوی دهان خود به دنبال دهانشویه یا مواد شوینده دیگر بگردد.

 

تیمی از روانشناسان با هدف آزمایش بر روی ضرب المثلهایی مانند "آلوده دست" یا "آلوده دهان" که به افراد دروغگو خطاب می شود، رفتار 87 فرد را در هنگام دروغگویی و یا گفتن واقعیت مورد بررسی قرار دادند.

 

"اسپایک لی" محقق دانشگاه میشیگان که انجام این پروژه را به عهده داشته است می گوید نتایج آزمایشها نشان می دهند افرادی که دیگران را فریب داده اند بیشتر از صابون و دهانشویه استفاده می کنند در صورتی که افرادی که واقعیت را می گویند، احساس نیاز به استفاده بیشتر از مواد شوینده را ندارند.

 

افرادی که دروغهای کلامی گفته بودند بیشتر از دهانشویه و افرادی که از طریق نامه های الکترونیکی اقدام به دروغگویی و فریب دادن دیگران کرده بودند، بیشتر از صابون استفاده می کردند.

 

در این مطالعه از داوطلبان خواسته شد نقش وکیلی را بازی کنند که با رقیبی به نام "کریس" برای ارتقا گرفتن در حال رقابت شدید است. از هر یک از داوطلبان خواسته شد تصور کنند مدارکی را یافته اند که کریس آنها را گم کرده و بازگردادن این مدارک باعث پیشرفت شغلی وی و آسیب دیدن آنها خواهد شد، داوطلبان باید برای کریس پیامی صوتی یا نوشتاری می گذاشتند تا به وی بگویند مدارک را یافته اند یا نه.

 

بلافاصله پس از گذاشتن پیام، داوطلبان بر اساس میزان اشتیاق به خریداری صابون یا دهانشویه دسته بندی شدند نتایج نشان داد افرادی که از پشت خط تلفن اقدام به دروغگویی کرده و پیامی نادرست برای کریس به جا گذاشته بودند به استفاده از دهانشویه تمایل شدیدی داشتند و حتی حاضر بودند برای خرید آن بهایی بیشتر بپردازند که این نتیجه در مورد افرادی که حقیقت را گفته بودند، صحت نداشت.

 

به گفته "لی" اشاره به عبارتهای آلوده دست یا آلوده دهان در مکالمات روزانه باعث شده است تا مردم درباره مفهوم انتزاعی پاکی و سلامت اخلاقی به شیوه ای فیزیکی تر بیاندیشند و آن را به پاکی جسمی ارتباط دهند.

 

بر اساس گزارش تلگراف، لی معتقد است این نوع ارتباط قوی میان مفاهیم انزاعی و فیزیکی باعث شده پس از دروغ گفتن، فرد نه تنها درصدد جبران رفتار ناپسند خود برآید، بلکه تلاش می کنند عضو آلوده بدن خود را نیز پاک کنند.


منبع:www.konjkav.com

 
 
بالای صفحه
 
Free counter and web stats